A Bioclean Compost természetes eredetű a komposztálás minőségét, a komposztálás folyamatát gyorsító komposztáló adalék (mikrobakészítmény).
A Bioclean Compost alkalmazásának előnyei:
- Gyorsabb komposztálási folyamat
- Jobb minőségű végtermék
- Teljes mértékben biológiai úton, vegyszermentesen hat
- Természetes összetevőinek köszönhetően alkalmazása nem veszélyes és környezetbarát
- Fermentációs úton készült, 100% természetes eredetű termék.
Alkalmazás:
100 kg komposztálandó szervesanyag felületére 150 gramm, vízzel alaposan elkevert terméket ajánlott permetezni, majd a halmot átforgatni. A termék mikrobáinak minél nagyobb felületen történő érintkezése az alapanyaggal kulcsfontosságú, így a hatékony keverés is. 10 nap múlva ugyanekkora mennyiséggel célszerű a műveletet újra elvégezni. Ezután néhány naponta, termék hozzáadása nélkül érdemes a komposzthalmot alaposan átforgatni. A Biocolean Compost egy komposztáló adalék, amely a komposztálási folyamatok gyorsítása mellett annak optimalizálását is elvégzi.
Tárolás: 25°C alatti hőmérsékleten, közvetlen napfénytől elzárva, gyermekek számára hozzáférhetetlen, lehetőleg száraz, hűvös helyen tartandó.
Szavatossági idő: 24 hónap
Termékösszetétel: Hasznos GMO-mentes mikroorganizmusok és enzimek, OTH Engedély száma: OTH 002/2007/KT
A komposzt növényi eredetű hulladékok és biológiailag bontható szerves hulladékok baktériumok és gombák által biodegradált végterméke, végső fázisban kiváló humusztartalmú talajjavító anyag. A komposztálást mint műveletet már a civilizáció hajnala óta ismeri az emberiség, de a lezajló biológiai és biokémiai mechanizmusok sokáig ismeretlenek maradtak. Az utóbbi két évtized kutatásai eredményeinek köszönhetően komoly előrelépés történt a komposztálás folyamatainak megismerésében, mely kutatások eredményeinek egyik mérföldköve a Bioclean Compost is. Termékünk egy komposztáló adalék amely segíti a komposztálási folyamatok felgyorsítását, optimalizálását. Hasznos mikrobáink és enzimeink a komposztálás folyamatának összes részfolyamatát gyorsítják és hatékonyabbá teszik, hogy Ön gyorsabban tudjon szerves hulladékából jobb minőségű komposztot készíteni. A sikeres komposztálás titka a megfelelő baktériumfajok alkalmazása. A Bioclean Compost a fent felsoroltakon kívül tartalmazza a lebontást végző mikroorganizmusok optimális életfeltételei megteremtéséhez szükséges tápanyagokat és nyomelemeket. A terméket vízzel keverve a trágyahalom tetejére spriccelve a baktériumok azonnal megkezdik az anyagcserét, azaz a halom szervesanyagának bontását igen nagy sebességgel. A Bioclean Compost-tal oltott alapanyagból akár 30 nap alatt kiváló minőségű kész komposzt keletkezhet megfelelő körülmények között.
A komposztálás folyamatát, annak minőségét befolyásoló tényezők
- a komposztálandó hulladék összetétele (toxicitás, lebonthatóság)
- nedvességtartalom javítása Bioclean Compost-al (lásd: alkalmazás)
- aerob viszonyok (forgatásos homogenizálás, levegőztetés szükséges)
- C/N arány - ezt házi körülmények között nehéz kezelni, törekedjünk a megfelelő minőségű komposztálandó anyagokra
- hőmérséklet
- pH (a komposztálásban résztvevő mikroorganizmusok pH-tartománya 4-9 közé esik).
Ha ezeket tényezőket biztosítjuk, tisztán aerob oxidáció jön létre, ha oxigénhiányos bomlás zajlik le, akkor biogáz keletkezik (pl. metán). Házilagos körülmények között pl. a forgatás nélkül, vastagon egymásra rakott anyag képes erre. De pl faapríték 5- cm-nél vastagabb rétegben szabadon, nedvesen már anaerob bomlás jeleit mutathatja.
Milyen hulladékokat (anyagokat) komposztálhatunk
- konyhai hulladékok: gyümölcs, zöldség, kávézacc, teafű (tasakkal is), tojáshéj (összetörve)
- háztartási hulladékok: kezeletlen papír,
- kerti hulladékok: gallyak, falevelek, fű, sövények, bokrok nyírásából származó nyesedékek (ezeket a gyorsabb komposztálódás érdekében érdemes aprítani), egyes gyomnövények (amennyiben még nem hoztak magot)
- fűrészpor, faapríték
- egyéb hulladékok: kartonpapír, fahamu, elhervadt virágok (vágott és cserepes egyaránt, földlabdástól), megunt növények
- növényevő állatok ürüléke (javasolt szénával vagy hasonlóval jól elkeverni, illetve vastagabb növényi réteg alá elhelyezni a szagok elkerülése végett)
Milyen anyagok esetén nem javasoljuk a komposztálást
- dió- és a (vad)gesztenyefák levelei, fenyők tűlevelei (2-3 év szükséges a növekedésgátló, illetve a savas tartalmuk lebomlásához, de néhány levél vagy ág nem okoz gondot)
- beteg (gombás, fertőzött) növényi részek (ezeket el kell égetni), gyomnövények magvai (3-4 év szükséges az ártalmatlanításukhoz, de gyakran magas hőfokon sem bomlanak el), javallott nagy (minimum 5 m3)-es halom közepére (mélyre) rakni, hogy a szokásosnál nagyobb hőmérséklet ártalmatlanítsa
- húsevő állatok ürüléke
- széntüzelés salakja
- állati tetemek
- csont, hús, főtt ételek maradéka
Kártevők a komposztban
Bármilyen hihetetlen a komposzt is célpontja lehet a kártevőknek, ezért fontos, hogy megfelelő komposzt adalékkal a folyamatokat gyorsítsuk, tökéletesítsük. A kerti komposzthalom a benne lévő háztartási hulladék élelmiszerrel, zöldséghéjakkal, kertből összegyűjtött férges hullott gyümölccsel vonzza a mezei egereket, esetleg patkányokat. Ezek ellen a csapda a megfelelő védekezés, mert mérgezéssel egyéb állatokban is kárt teszünk. Házi baromfi elől kerítsük el, mert lyukakat túrnak a komposzthalomba. Énekesmadarak, sündisznók nem tudják jelentősen széttúrni a halmot, oldalt kisebb lyukak talán még a szellőzéshez is hozzájárulnak. A meztelencsigák főleg a fehérjedús tápanyagra jönnek, ezeket szintén csapdákkal lehet elfogni (ne mérgezzük, mert pl. a rigók szeretik a csigákat). A rovarok pajorjai előfordulhatnak a halomban, de kiszórás előtt rostáláskor eltávolíthatjuk őket. A giliszták nem károsak, sőt hozzátartoznak a jó komposzthalomhoz. Amennyiben komposztáló edényt alkalmazunk az előzőekben leírt kellemetlenségeket elkerülhetjük. A komposztáló edény könnyen beszerezhető és ma már nem jelent nagy összegű kiadást.
Nem komposztálható anyagok
- kövek, műanyagok, fémek, üveg, gumi
- építési törmelék
- festék, vegyszer, ezek dobozai
- veszélyes, illetve radioaktív hulladék
Komposztálás előnyei, otthoni komposztálás
- A keletkező humuszanyagok javítják a talaj szerkezetét, ezzel védik a talajt az eróziótól, javítják víz- és hőháztartását.
- A komposzttrágyázás hatása tovább tart, mint a szerves trágya hatása.
- A komposztálás során az anyagban lévő kártevők, kórokozók elpusztulnak.
- A háztartási hulladékok mennyisége csökken (30-50%, a kerti hulladékoké gyakorlatilag teljesen), így a hulladéklerakókat is tehermentesíteni tudjuk.
- A komposzt teljes értékű táplálék a növényeknek, melyből a nehezen oldódó ásványi tápanyagok, mikroelemek folyamatosan felvehetőek számukra.
- Kiemelkedő vízmegkötő és fényelnyelő képessége elősegíti a talaj felmelegedését, a növények gyorsabb csírázását és növekedését.
- Növeli a talajlakó élőlények aktivitását, erősíti a növények immunrendszerét.
- Szerkezetesebbé, porhanyósabbá, levegősebbé, dúsabbá, zsírosabbá, kövérebbé teszi a talajt.
- A komposztálódás során a kiindulási alapanyagok – a zöld javak – teljesen lebomlanak. Még a diófalevélben található növekedés gátló anyag is átalakul, hatása a kész komposztban már nem mutatható ki.
Javaslatok, ötletek
- 1-2 havonta átforgatni, összekeverni a komposzthalmot (a külső részt középre forgatni), hogy gyorsabban komposztálódhasson a tartalma
- nedvesen kell tartani (és időnként ellenőrizni, hogy ne száradjon ki, de ne is ázzon szét teljesen), de alul kifolyjon a víz
- ágak elhelyezésével szellőző rétegek kialakítása
- félárnyékos helyen felállítani a komposztálót vagy komposzthalmot, a túlzott felmelegedés és kiszáradás megelőzése végett
- a kész komposztot felhasználás előtt átrostálni és a nem komposztálódott vagy darabos részeket az új komposzthoz adni (ezzel biztosíthatjuk az új komposzthalom „indító” mikroorganizmus-flóráját is)
- nagy mennyiségű falevelet (elégetés helyett) érdemes külön komposztálóban gyűjteni, és apránként adni a készülő komposzthoz
- létezik olyan komposztáló hordó, melyet forgatva átjárja a levegő a bomló anyagot
- használjon komposztáló adalékot a komposztálási folyamatok gyorsítására
(felhasznált irodalom: https://hu.wikipedia.org)